Wspólnoty
- Żywy Różaniec (w dni powszednie, godz. 17.30, I dzień miesiąca, godz. 17.00)
- Wspólnoty Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego (niedziela, godz. 9.00)
- Ruch Światło-Życie (piątek, godz. 19.00)
- Szkoła Nowej Ewangelizacji (środa, godz. 19.00)
- Kandydaci na ministrantów i aspiranci (sobota, godz. 11.00)
- Ministranci (sobota, godz. 11.00)
- Kandydaci na lektorów (sobota, godz. 11.00)
- Lektorzy (sobota, godz. 11.00)
- „Godzina uwielbienia” – muzyczne uwielbienie (pierwsza niedziela miesiąca, godz. 19.00)
- Schola dziecięca (sobota, godz. 11.00 i niedziela, godz. 10.30)
- Kościół Domowy (spotkania wg własnego planu)
- w salach parafialnych spotykają się również Anonimowi Alkoholicy (niedziela, godz. 9.30 i 16.00)
Ministranci i lektorzy
Nasza wspólnota to jedna z kilku grup działających przy parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. Jeżeli chodzi o jej historię, to liczy sobie tyle, co posługa duszpasterska Księży Pallotynów w Otwocku, czyli przeszło 50 lat. W zależności od wieku, podzieleni są oni na poszczególne stopnie: aspiranci, kandydaci na ministrantów, ministranci, lektorzy i ministranci seniorzy.
Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego
Nasza Wspólnota ZAK w Otwocku istnieje już ponad 35 lat. Przez 25 lat naszym opiekunem i moderatorem był ks. Henryk Herkt SAC, który był założycielem ZAK-u w Otwocku. W rejestrze członków i sympatyków ZAK-u z tego okresu widnieje ponad 300 nazwisk. Ksiądz Henryk Herkt był kapłanem wielkiej wiary, modlitwy i gorliwości. Był przeniknięty do głębi myślą i regułą św. Wincentego Pallottiego. Służył swym kapłańskim darem miłości Bożej i otwockim wspólnotom, a mianowicie:
- nauczycielom, wychowawcom i lekarzom,
- młodej inteligencji katolickiej,
- wspólnotom modlitewnym z miasta i rejonu Otwocka.
Żywy Różaniec
Nasza wspólnota różańcowa istnieje przeszło 20 lat. Powstała wcześniej, niż została erygowana parafia. Idąc za wezwaniem św. Pauliny Jaricot, że „dobre uczynki znaczą niewiele, jeśli nie wspiera ich modlitwa”, postanowiliśmy codziennie spotykać się, o 17.30 na wspólnej modlitwie różańcowej, by w niej polecać intencje Kościoła na świecie i w Polsce. Nasz Żywy Różaniec liczy obecnie 17 Róż, do których w sumie należy 340 osób, zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Ruch Światło — Życie
Jesteśmy wspólnotą, która skupia w sobie ludzi młodych duchem i ciałem, młodzież licealną i akademicką. Tym, co nas łączy jest serce otwarte na Pana Boga i drugiego człowieka. W tej wspólnocie uczymy się miłości do Pana Boga i Kościoła. Staramy się naśladować Chrystusa w Jego postawie Sługi i świadczyć o Nim w naszych środowiskach.
Szkoła Nowej Ewangelizacji
Zalążek naszej wspólnoty powstał po śmierci Jana Pawła II, w kwietniu 2005 roku. Pomysłodawcami spotkań modlitewnych, w cyklu Seminarium Wiary, byli Gosia Orzechowska i Witek Wilk. Pierwszym opiekunem duchowym był ks. Rafał Nitek SAC.
Na wzrastającej fali gorliwości i chęci pogłębienia relacji z Bogiem Ojcem, Jezusem i Duchem Świętym, wspólnie postanowiliśmy spotykać się regularnie jako wspólnota. Pod natchnieniem Ducha Świętego obraliśmy kierunek i cel stworzenia Szkoły Nowej Ewangelizacji, której pierwsze wspólnoty powstały już 25 lat temu na mocy słów Jana Pawła II, że „świat potrzebuje ewangelizacji z nową mocą” (encyklika Redemtoris Misio).
Schola dziecięca
Jednym z ubogacających elementów, jaki ma miejsce podczas liturgii eucharystycznej jest śpiew. Szczególną rolę spełnia on podczas Mszy św. dla dzieci. Dla wielu z nich radosny śpiew wzbogacony gestami jest sposobem modlitewnego zaangażowania się w liturgię, często jeszcze dla dziecka nie do końca zrozumiałą.
„Godzina Uwielbienia”
„Godzina Uwielbienia” to zespół muzyczny i grupa przyjaciół, których pragnieniem jest Uwielbianie Boga w Trójcy Świętej. Chcemy jak Dawid tańczyć, klaskać i radować się przed Panem. Gdy uwielbiamy Jezusa to nasze ręce same wędrują w kierunku nieba. Podnoszą się też nasze serca przepełnione radością, duchową egzaltacją i wdzięcznością ze spotkania z Tym, który kocha. Mamy nadzieję, że w niebie też będziemy wielbić Boga. Razem z Kościołem Tryumfującym, ze Świętymi i Aniołami będziemy chwalić Pana przed Jego tronem twarzą w twarz.
Anonimowi Alkoholicy
Jesteśmy grupą ludzi, kobiet i mężczyzn, którzy w swoim życiu utracili kontrolę nad piciem alkoholu. W rezultacie popadliśmy w różnego rodzaju kłopoty. Teraz zaś próbujemy wypracować sobie sposób życia bez alkoholu i większości nam się to udaje. Wspólnota nasza nie jest ściśle powiązana z Kościołem, choć wielu spośród nas, wyjście z nałogu zawdzięcza właśnie pomocy Pana Boga.
Formacja Męskiej Tożsamości
Formacja Męskiej Tożsamości jest męską wspólnotą formującą się w oparciu o wartości ewangeliczne. Jesteśmy wspólnotą ogólnopolską, a rejon Otwock jest jednym z dziewięciu w Polsce. Naszą formację opieramy na Kodeksie Honorowym, którego czterema filarami są SIŁA, ODPOWIEDZIALNOŚĆ, MĄDROŚĆ i HONOR.
Wszystkich członków FMT obowiązują cztery wymagania wypływające wprost z czterech wartości Kodeksu Honorowego: Siła (2h/tyg. regularnego sportu), Odpowiedzialność (24h służby w roku formacyjnym), Mądrość (codzienna modlitwa) oraz Honor (regularne podejmowanie wyzwań krótko i długoterminowych). Dzięki stawianiu wyzwań i ich realizacji skutecznie rozwijamy się w kluczowych dla nas obszarach: życie duchowe, życie zawodowe, relacje, sport, służba.
Wspólnota św. Gemmy i bł. Heleny
Wspólnota św. Gemmy Galgani i bł. Heleny Guerry powstała, aby modlić się o nawrócenie grzeszników, w intencji chorych oraz za dusze w czyśćcu cierpiące. Swoją duchowość opiera głównie na rozważaniu Męki Pańskiej. Patronkami grupy są: św. Gemma – świecka młoda kobieta żyjąca duchowością pasyjną oraz bł. Helena – apostołka Ducha Świętego czasów współczesnych oraz nauczycielka w szkole, do której uczęszczała Gemma. Obie zmarły w Wielką Sobotę i tego samego dnia miesiąca, tj. 11 kwietnia. Gemma odeszła w roku1903, a Helena – w 1914.
Wspólnota Tradycji Katolickiej
Wspólnota Tradycji Katolickiej w Otwocku powstała kilka lat temu z inicjatywy grupy wiernych, którym bliska jest Msza święta sprawowana w klasycznym rycie rzymskim sprzed reform dokonanych po Soborze Watykańskim II oraz duchowość z niej wyrastająca. Opiekunem i ojcem duchownym naszej wspólnoty od początku jej powstania jest ks. dr Franciszek Gomułczak SAC.