
Zjednoczenie Apostolstwa Katolickiego
Nasza Wspólnota ZAK w Otwocku istnieje już ponad 35 lat. Przez 25 lat naszym opiekunem i moderatorem był ks. Henryk Herkt SAC, który był założycielem ZAK-u w Otwocku. W rejestrze członków i sympatyków ZAK-u z tego okresu widnieje ponad 300 nazwisk. Ksiądz Henryk Herkt był kapłanem wielkiej wiary, modlitwy i gorliwości. Był przeniknięty do głębi myślą i regułą św. Wincentego Pallottiego. Służył swym kapłańskim darem miłości Bożej i otwockim wspólnotom, a mianowicie:
- nauczycielom, wychowawcom i lekarzom,
- młodej inteligencji katolickiej,
- wspólnotom modlitewnym z miasta i rejonu Otwocka.
Ks. Henryk pragnął ożywiać wiarę, miłość i gorliwość apostolską u członków ZAK-u, wprowadzał również w charyzmat św. Wincentego Pallottiego, uważał, że powinniśmy nie tylko dążyć do świętości, ale te pragnienia nieść do swoich rodzin, środowiska życia i pracy. Do wspólnot wnosił nie tylko bogactwo swego pallotyńskiego ducha, ale także entuzjazm do podejmowania nowych wyzwań ZAK-u, służył darem swej niezwykłej znajomości celów i założeń Dzieła Zjednoczenia oraz wielkodusznością swego kapłańskiego serca.
Po śmierci ks. Henryka (2005) na okres ośmiu lat księdzem moderatorem ZAK-u został ks. Tadeusz Madoń SAC, który z wielką pieczołowitością kontynuował dzieło swego poprzednika. Zabiegał o właściwe kształtowanie naszych umysłów, serc i charakterów. Uczył, jak być apostołem i świadkiem Chrystusa. Do tego celu służyły przede wszystkim organizowane przez niego rekolekcje zamknięte I, II i III stopnia, organizowane w różnych placówkach pallotyńskich. Ks. Tadeusz poświęcał wiele sił i swojego wolnego czasu, by być razem z nami. Był otwarty na nasze problemy i nasze kłopoty. Stan zdrowia nie pozwolił ks. Tadeuszowi na kontynuowanie pracy ze Wspólnotami ZAK-u.
Przez kolejny rok (2013–2014) opiekunem Wspólnot był ks. Zdzisław Wdziekoński SAC, który kontynuował harmonogram spotkań z naszymi Wspólnotami i służył nam darem pallottyńskiego kapłaństwa.
Od 2014 roku, czyli już trzeci rok, opiekunem naszych Wspólnot ZAK w Otwocku jest ks. dr Ireneusz Łukanowski SAC.
Aktualnie istnieje pięć Wspólnot ZAK:
- Wspólnota Nauczycieli i Wychowawców
- Wspólnota z miasta Otwocka
- Wspólnota z rejonu Otwocka
- Wspólnota Młodych i Rodzin
- Wspólnota Pracowników Służby Zdrowia
Funkcjonowanie naszej Wspólnoty ZAK w Otwocku
Pod opieką ks. Ireneusza są kontynuowane wypracowane formy spotkań we Wspólnotach. Głównym celem było i jest uczestnictwo w Eucharystii, a każda Msza Święta jest poprzedzona czuwaniem i wspólną modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Podczas ważniejszych uroczystości i świąt członkowie ZAK-u przystępują do sakramentów i w pełni uczestniczą we Mszy Świętej. Poprzez osobisty dar i talent ks. Moderatora, każda Eucharystia jest wielkim przeżyciem dla uczestników. Ks. Ireneusz wkłada w spotkania z nami swoje serce, życzliwość, szerzy pobożność i szacunek dla wiary i szacunek wobec siebie i bliźniego. Podczas każdej Mszy Świętej już od wielu lat sakramentem pokuty służy nam ks. Stanisław Bernacki SAC.
Inną formą naszych spotkań dla wszystkich członków Wspólnoty są organizowane następujące spotkania:
- Msza święta na rozpoczęcie i zakończenie roku formacyjnego,
- odnowienie aktu zaangażowania członków ZAK,
- uroczystość św. Wincentego Pallottiego,
- łamanie się opłatkiem w okresie Świąt Bożego Narodzenia i wspólne kolędowanie, czy „wspólne jajeczko” w okresie Świąt Wielkanocnych,
- uczestnictwo w rekolekcjach w okresie Wielkiego Postu, bądź uczestnictwo w dniu skupienia.
Te formy spotkań służą głębokiemu wyciszeniu się, zajrzeniu w głąb własnej duszy, a wszystko po to, aby wzmocnić swoje zaangażowanie się wobec Chrystusa i bliźniego.
Ponadto organizowane są pielgrzymki do sanktuariów maryjnych. W ostatnim roku, tj. Roku Miłosierdzia Bożego (grudzień 2015 – listopad 2016) nawiedziliśmy i modliliśmy się w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i w Częstochowie, a następnie byliśmy u Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie na Litwie.
Każdego 22 dnia miesiąca wielu członków uczestniczy w pallotyńskim domu w Warszawie przy ul. Skaryszewskiej 12 we Mszy św. dla członków i współpracowników Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego z Warszawy i okolic. W Roku Miłosierdzia Bożego aktywnie i z wielką otwartością włączyliśmy się w pomoc finansową dla dzieci potrzebujących w Iraku.
Dzięki obecnemu księdzu moderatorowi ożywione zostały kontakty z Krajową Radą Koordynacyjną ZAK-u. Liderzy poszczególnych wspólnot, a nawet zwykli członkowie Wspólnot, chętnie, licznie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach organizowanych przez Krajową Radę Koordynacyjną ZAK. Również spora grupa naszych członków systematycznie uczestniczy w sympozjach naukowych organizowanych przez Instytut Pallottiego w Konstancinie dla członków ZAK z całej Polski. Te spotkania są prowadzone przez księży „specjalistów” w zakresie omawianego tematu, przez autorytety pallotyńskich księży. Przez słuchaczy są wysoko oceniane, spełniają bardzo ważną rolę w procesie edukacji i integracji środowiska ZAK-u.
Najważniejsze wydarzenia i przedsięwzięcia w ZAK w Otwocku
Ważnym i wielkim wydarzeniem w ZAK-u w ostatnim czasie jest fakt otrzymania tożsamości prawnej i oficjalnego uznania Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego przez Episkopat Polski, jak również przez Diecezję Warszawsko-Praską.
Nastąpiło przeprowadzenie wśród naszych członków wyborów do nowej Lokalnej Rady Koordynacyjnej. Najpierw w każdej Wspólnocie zostali wybrani liderzy grup-wspólnot i ich zastępcy, a następnie z wybranych osób ustalono skład nowej Rady Lokalnej Wspólnot w Otwocku. Przewodniczącym Rady Lokalnej i jej Moderatorem jest ks. dr Ireneusz Łukanowski SAC. Zastępcą jest pan Józef Kuczyński – członek Wspólnoty Nauczycieli i Wychowawców. Rada Lokalna odbywa regularne spotkanie celem zaplanowania pracy i podjęcia bieżących ważnych decyzji.
Zgodnie z zaleceniami Krajowej Rady Koordynacyjnej została powołana nowa Rada Lokalna Diecezji Warszawsko-Praskiej. Przewodniczącą Rady została pani Beata Lenarczyk – członek otwockiej Wspólnoty ZAK. Siedzibą Rady jest Otwock (dom Księży Pallotynów przy ul. Żeromskiego 6). Działania tej Rady mają służyć większej integracji środowiska ZAK-u, bo całe Zjednoczenie to jedna wielka rodzina pallotyńska.
Na przełomie roku 2016/2017 została odnowiona sala, w której mamy spotkania, zmieniony został cały wystrój sali, tj. zakupiono nowe oświetlenie, nową dekorację okien, zaopatrzono w nowe meble, a mianowicie szafki, stoły i krzesła oraz nowy sprzęt audiowizualny. Te zmiany są możliwe dzięki determinacji i staraniom, zabiegom i wielkiej motywacji naszego księdza moderatora i aktywnej postawie członków Lokalnej Rady Koordynacyjnej.
W styczniu bieżącego roku, tj. 2017, rozpoczęła się peregrynacja figurki Matki Bożej Fatimskiej. Jest to wielka łaska od Pana Boga, że my, członkowie Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego, możemy gościć we własnych domach Matkę Bożą Fatimską w Jubileuszowym Roku 100-lecia objawień fatimskich. To nie jest przypadek, że Ty najdroższa Matko przywędrowałaś do nas, tzn. do Polski, i aktualnie do naszej Wspólnoty, na okrągłą rocznicę objawień fatimskich. Objawiłaś się trójce małych dzieci, tj. Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji, im przekazywałaś swoje prośby i orędzia. Dziś pragniesz odwiedzić nasze zagrody i prosić nas o wspólną modlitwę za nas samych, za nasze rodziny, Ojczyznę naszą i cały świat, tak niespokojny i skonfliktowany. Z wielką radością witamy Cię Maryjo, nasza ukochana Matko, opiekunko nasza i Orędowniczko nasza. Tradycja pielgrzymowania wizerunku Matki Jezusa, w postaci figurek, obrazów i ikon, i nawiedzania naszych domów i rodzin sięga I Kongresu Generalnego ZAK, który odbył się w Polsce
w Konstancinie-Jeziornej w sierpniu 2005 roku. Wówczas gościliśmy w swoich domach figurkę Matki Bożej z Kamerunu – kraju afrykańskiego. II Kongres Generalny odbył się we Włoszech w 2010 r., wtedy nasza delegacja wylosowała obraz Matki Bożej Trokielskiej, która jest czczona na Litwie i tam słynie z udzielania swoich łask. III Kongres Generalny ZAK odbył się w Brazylii w 2015 roku i tam nasza delegacja wylosowała Ciebie, Najdroższa Matko Fatimska. Prosimy Cię, Maryjo, wstawiaj się za nami do swojego Syna Jezusa Chrystusa i przyczyń się do pogłębienia naszego życia duchowego i głębokiego zjednoczenia z Bogiem.
Dziękujemy obecnemu ks. moderatorowi Ireneuszowi Łukanowskiemu, że z nami jest i kontynuuje „dzieło” ks. Henryka Herkta. Aktualnie w 70% jesteśmy ludźmi w przedziale wiekowym 60–80 lat. Można by było powiedzieć: „niech tacy seniorzy dadzą sobie spokój”, jednak tak nie jest, i nie powinno być, nasze spotkania są dla nas bardzo ważne.
Co nam daje przynależność do Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego?
Przynależność do Wspólnoty ZAK, spotkania formacyjne, wspólna modlitwa, jak również modlitwa indywidualna, to narzędzia i możliwość, aby żyć w przyjaźni z Jezusem Chrystusem i Jego Matką – Najświętszą Maryją Królową Apostołów. Przynależność do Wspólnoty jednoczy nas, wzmacnia nas, czyni nas autentycznymi świadkami wiary. Jesteśmy wzorem dla własnych rodzin, wnuków, sąsiadów i znajomych, chociaż to nie jest naszym celem.
Nasze spotkania we Wspólnocie umożliwiają nam:
- zastanowienie się nad własnym sensem życia;
- rozwijają naszą tożsamość i ugruntowują wiarę;
- uczą miłości do Boga, Matki Najświętszej, Ojczyzny, własnej rodziny, bliźních, przyjaciół, nieprzyjaciół, czyli uczą nas apostolstwa, bycia świadkami Chrystusa, a tym samym uczą żyć zgodnie z Ewangelią Jezusa Chrystusa.
Ten nasz duchowy rozwój jest możliwy dzięki naszym księżom Moderatorom, którzy nami się opiekowali i opiekują się. Każdy z nich wnosił dużą cząstkę siebie, abyśmy mogli żyć Ewangelią Chrystusa – dziękujemy im za to. Dziękujemy Bogu, że mamy Księży Pallotynów w Otwocku i nasze spotkania odbywają się na terenie ich Domu. Dziękujemy księżom i braciom z rodziny pallotyńskiej w Otwocku, z których posługi tak często korzystamy w drobnych i dużych sprawach, np. podczas rekolekcji (rekolekcjoniści), korzystając z możliwości spowiedzi podczas spotkań itp. Dziękujemy księdzu rektorowi, a zarazem proboszczowi Parafii Zesłania Ducha Świętego, ks. Krzysztofowi Wojdzie SAC, a za jego pośrednictwem, również poprzednim proboszczom: ks. Wiesławowi Chudzikowi SAC, ks. Tomaszowi Pławnemu SAC, ks. Józefowi Gwozdowskiemu SAC, ks. Stanisławowi Świerczkowi SAC za umożliwienie nam spotkań, za udostępnienie prywatnej kaplicy księży, sali przeznaczonej na nasze spotkania. Dziękujemy za życzliwość i dobro jakiego doznajemy. Niech to wszystko służy na chwałę Bożą.